Széchényi 2020

Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Projekt Osztály


Megújul a Líceum Varázstornya

Közel 35 millió forintból fejlesztjük az Eszterházy Károly Főiskola Varázstornyát. Az egri Varázstorony infrastruktúrájának iskolabarát fejlesztése c. projekt keretein belül.


Megújul a Líceum Varázstornya

 

 

Az egri Varázstorony infrastruktúrájának iskolabarát fejlesztése TIOP-1.2.2-11/1-2012-0022 pályázat főbb adatai:
- A kivitelezés ideje: 2013.07.01.-2014.10.30.
- Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás: 34 821 087,-Ft
- Kedvezményezett: Eszterházy Károly Főiskola

 

Közel 35 millió forintból fejlesztjük az Eszterházy Károly Főiskola Varázstornyát. Az egri Varázstorony infrastruktúrájának iskolabarát fejlesztése c. projekt során egyebek közt fejlesztjük a kiállítóterek berendezéseit, új kiállítási installációk készülnek, illetve kialakítjuk a kiállító, fogadó és foglalkoztató terek informatikai pontjait, és megvalósul több, a fogyatékkal élők hozzáférését támogató fejlesztés is.

 

Eger és egyben a Líceum egyik leglátogatottabb turisztikai attrakciója és múzeumpedagógiai színtere, a Varázstorony Eszterházy püspök elképzeléséhez hűen kívánja megjeleníteni a legkorszerűbb technológiákat, illetve bemutatni az elmúlt századok itt zajlott tevékenységeit történetiségében, mégis korszerű technológiák felvonultatásával. Ehhez kapott 2013 nyarán pályázati segítséget az intézmény, Az egri Varázstorony infrastruktúrájának iskolabarát fejlesztése c. (TIOP-1.2.2-11/1-2012-0022) sz. projekt az egri Líceum Csillagászati Múzeumának és csillagvizsgáló tornyának infrastrukturális fejlesztését célozza meg. Főiskolánk a Líceum tornyában interaktív, természettudományos, oktatási és bemutató célú csillagászati központot alakít ki. Ezáltal megújulnak, kiegészülnek a nagy hagyományokkal bíró, egyedülálló csillagászati eszközök, berendezések.

 

A projekt közvetlen célja a Csillagászati Múzeum meglévő működési tereinek funkcióváltása, új kísérleti és bemutatóeszközök beszerzése, új terek bútorozása, IKT eszközök és digitális tartalmak alkalmazása, interaktív, új módszerű múzeumpedagógiát megalapozó infrastruktúra kiépítése, a jelenlegi és az új kollekciók felépítése, hogy ezek segítségével korszerűbb, látványosabb interaktív foglalkozások valósulhassanak meg. Ezen keresztül érhetjük el az általános és középiskolás korú csoportok természettudományos – csillagászati, fizikai, földrajzi – ismereteinek bővítését, készségeik fejlesztését.

 

A fejlesztés által múzeumi intézményünk képes lesz sokoldalúan kielégíteni a látogatók igényét, képes reagálni az új kihívásokra a természettudományos oktatás és a múzeumpedagógia területén; erősíti az oktatás és a művelődés közötti kapcsolatot; hozzájárul az informális képzési formák meghonosításához; a korszerű info-kommunikációs eszközökkel ellátott oktatóterek nagyobb érdeklődésre tesznek szert; a fogadóterek száma nő és minőségük is javul.

 

A pályázati támogatásból elsősorban a Spekula Csillagászati Múzeum tereit kívánjuk berendezni, több funkciós oktatásra, interaktív tanulásra alkalmassá tenni, az oktatási intézményekkel együttműködve formális, nonformális képzési tartalmakat biztosítani a diákok számára, így teremtve egységes Varázstorony funkciót. Az eddig három szinten működő múzeum két szinttel, 222,5 m2-rel nő, területe így összesen: 524,99m2. Jelen forrásból a megnövekedett terek berendezését, az oktató és virtuális múzeumhoz szükséges új kiállításokat, IKT eszközbeszerzést valósítunk meg a múzeumpedagógiai programok támogatására.

 

A fejlesztések eredményeképp a III. emeleten két új oktató tér jön létre, mely a rendhagyó órák terme (81,55 m2) és az új Varázsterem (82,15 m2) interaktív eszközeivel; itt 40 fő élvezheti a természettudományok szépségeit; az V. em. felsőoktatási funkciót lát el (tanszéki irodák, oktatóterem). A VI. em. Csillagászati Múzeum (102,62m2) eszközei felújításra kerülnek, az installációk megújulnak, új binokuláris távcsöveket szerzünk be; a nyílászárók új sötétítőt kapnak, az optikai bemutatók támogatására. A Planetáriumban és a frontális oktatásra is alkalmas térben max. 25+30 fő foglalkoztatható, ehhez új székeket, projektort, laptopot szerzünk be. A lépcsőforduló 18,26 m2-es helyisége előkészítő, kiszolgáló funkciót kap. A VII. emeleten a Csillagász melegedőjét eredeti helyén mutatjuk be (13,12 m2), amely illusztrálja a csillagászati munkát. A VIII. em. a nyári csillagászati megfigyelések helyszíne a már meglévő 3 csillagászati és két új városnéző távcsővel. Ezzel újraéleszthető a csillagászati klubok hagyománya, az egyszerűbb, ám látványos égi jelenségek bemutathatók, elmagyarázhatók.

 

A torony fizikai akadálymentesítése kivitelezhetetlen a Líceum épületének műemlék volta miatt. Ezért egy interaktív honlap mutatja majd be a hátrányos helyzetűek számára a múzeumi tevékenységeket. IKT eszközök segítségével a keleti-bejárat csarnokában tudjuk bemutatni a toronyban lévő foglalkozásokat, mely a mozgáskorlátozott érdeklődőknek ad vizuális élményt. A beszerzendő 6 információs pultból 1 a vakokat és gyengén látókat szolgálja majd (felolvasó szoftver, Braille kijelző).

 

A Varázsterem hangsúlyosabb bevonásával, a torony helyiségeinek funkcióváltásával kialakítható az a múzeumi környezet, amely egységes, interaktív kiállítássá, informatika által támogatott, átjárható, de el is különülő tanulási térré alakul át, így vonzva ide a célcsoportok még szélesebb körét. Az épület átstrukturálásával összességében 70 fővel nő a torony befogadóképessége. A fejlett technológiát alkalmazó kiállítások 10%-kal több diák látogatót vonzanak majd ide (Elérendő látogatói létszámunk: 136.920 fő).

 

A projektben vállalt feladatok vagy már megvalósultak vagy szerződéssel lekötöttek, csak a kivitelezés van hátra a projektünk szakmai megvalósításából.


< Vissza