Széchényi 2020

Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Projekt Osztály


Sajtóközlemény

Sikeres pályázati teljesítés az Eszterházy Károly Főiskolán


Magyarország fejlesztési terveiben kiemelt helyet foglal el a társadalmi megújulás. Ennek egyik kulcsa egy olyan sokrétű és versenyképes felsőoktatás, amely egyaránt alkalmassá teszi a benne tanulókat a munkaerőpiacon, illetve a tudományos pályán való sikeres szereplésre is. Ez ugyanakkor elképzelhetetlen a felsőoktatásban dolgozók továbbképzése (élethosszig tartó tanulás) és az alkalmazott tananyagok állandó korszerűsítése nélkül.

Az Eszterházy Károly Főiskola – küldetéséből fakadóan – sokoldalúan részt vesz az ország és különösen az Észak-magyarországi régió fejlesztésében, de természetesen leginkább az emberi erőforrások minőségének emelése az egyik legfontosabb feladata.

A „Alkalmazható természettudományok oktatása a Tudásalapú Társadalomban" elnevezésű című főiskolai projektet támogatásra érdemesnek ítélte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az Új Széchenyi Terv társadalmi megújulást elősegítő operatív programja keretén belül (TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0038). A program az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg a 2012. március 1. és a 2014. január 1. közötti időszakban. Az Eszterházy Károly Főiskola által elnyert támogatás összege: 126 893 875 Ft.

A 2012 márciusa óta eltelt időszakban a projekt valamennyi célkitűzését sikerült elérni. Az eredmények között sorolható fel 25 magyar és 27 angol nyelvű lektorált tananyag, amelyek elektronikus tartalomként a széles nyilvánosság számára is elérhetők lesznek az Internetes Tankönyvtár portálon. Ezek a Bologna-konform elektronikus tananyagok közvetlenül az Eszterházy Károly Főiskola Programtervező informatikus BSc, Geográfus MSc (Erőforrás és kockázatelemző szakirány és Régiómenedzser szakirány) és Gyógynövénytermesztő felsőfokú szakképzési szakjaihoz, illetve tantárgyaihoz kapcsolódnak.

A projekt lehetővé tette olyan – Magyarországon hiánypótló jellegű – külföldi szakirodalmak adaptációját, amelyek jelentősen segítik az érintett szakterületek továbbfejlődését. Ezek az anyagok a Műszaki Tankönyvkiadó segítségével születtek meg (Bioenergia fejlesztés, Gyógyító és mérgező növények, SQL antipatternek).

A projekt során az intézmény érintett kollégái angol szaknyelvi képzéseken vettek részt, ahol fejlesztették verbális és írásos angol nyelvi képességeiket, ezáltal könnyebben vehették át a szakterületükre vonatkozó legmodernebb külföldi irodalmakat, illetve írhatták meg saját angol nyelvű jegyzeteiket is. A periódusban a pályázat támogatásával az EKF külső kapcsolatai is bővültek, hiszen az elkészült tananyagokat kollégáink bemutatták több külföldi felsőoktatási intézményben (Csehország, Finnország, Norvégia, Románia, Szlovákia) is.

A projekt hatására várhatóan bővül a Főiskola képzési kínálata olyan szakokkal, amelyek versenyképes végzettséghez juttathatják a hallgatókat, illetve akár külföldi diákok számára is vonzerőt jelenthetnek.

A megvalósításban az intézmény tovább építette eddig is kiváló partneri kapcsolatait a Műszaki Tankönyvkiadóval (adaptáció, idegen nyelvű tananyagok lektorálása), az MTA Földrajztudományi Kutatóintézettel (tananyagok lektorálása, szakmai tanácsadás) és a Magyar Tartalomipari Szövetséggel (szakmai tanácsadás, szakértői tevékenység).

A projekt eredményeképpen olyan új szakmai és módszertani kompetenciákkal gazdagodott az Eszterházy Károly Főiskola, amelyek – a partnerekkel való együttműködéssel együtt – hosszabb távon biztosítani tudják az oktatási és kutatási tevékenységek fenntarthatóságát. A kidolgozott tananyagok már most beépültek az intézményben folyó képzésekbe, így hozzájárultak a Főiskolán folyó minőségi tudásátadás fejlesztéséhez.

Köszönjük a szakmai megvalósításban részt vett kollégáknak, a szakmai vezetőknek és a különböző partnereknek, hogy kompetenciáikkal, tapasztalataikkal és munkájukkal segítették a projektmegvalósítását.


< Vissza